Zapraszamy Wszystkich na wspaniałą zabawę koniarzy (CARPATICA, Krzywe 14).

“Ta ruda kita to rzecz nabyta
jak chcesz ją posiąść… ruszaj z kopyta…”

26.10.2013 r.
ŁĄKA Hubertusowa pomiędzy Przysłupiem a Strzebowiskami
GODZ. 12.00
Organizator spotkania: Stajnia CARPATICA z Krzywego

Zbliża się wielkimi krokami czas, kiedy w stadninach, ośrodkach jeździeckich, kołach łowieckich trwają przygotowania do Biegu myśliwskiego św. Huberta, zwanego dziś potocznie Hubertusem. Święto przypada na dzień 3 listopada, nazwę zawdzięcza patronowi polowań św. Hubertowi (655 – 726r.), który od XV w. (wcześniej był nim św. Eustachy, żyjący w II w.) otacza swą opieką myśliwych, jeźdźców i konie, leśników ale również… kuśnierzy, matematyków, metalowców. Jak głosi legenda, Hubert był zapalonym myśliwym do czasu, kiedy na polowaniu ukazał mu się jeleń z krzyżem między tykami wieńca (porożem). Odtąd zaprzestał polowań i został duchownym. Ta symboliczna wizja Huberta stała się dla myśliwych nakazem prawego i etycznego polowania, z szacunkiem dla zwierzyny.

“Pogoń za lisem”, wywodzi się ze starych tradycji polowań (początki datuje się na 1444 r.) z tą różnicą, że dawniejsze krwawe łowy, dziś zastępuje gonitwa konna, za jeźdźcem z przypiętą do lewego ramienia lisią kitą – “lisem”.

Hubertus jako, że ma odświętny charakter, konie i jeźdźcy w tym dniu powinni być wzorem czystości, szyku i elegancji. Zastęp do gonitwy prowadzi – master ( w naszym przypadku Tomasz Kwiatkowski ) – to on nadaje kierunek polowania i pilnuje, by jeźdźcy się nie rozjeżdżali. Absolutnie nie wolno go wyprzedzać ani najeżdżać na ogon! Tył zastępu zamyka – kontrmaster ( Krzysztof Francuz ), który w razie potrzeby gotów jest przejąć prowadzenie polowania. W chwili, gdy “jeździec-lis” ruszy w pole i biorąc wyraźny kierunek przesadzi pierwszą przeszkodę, master głośnym okrzykiem “lisa goń”; daje sygnał do rozpoczęcia polowania.

W gonitwie obowiązują “niepisane” zasady:
– należy stale utrzymywać pewną odległość od swego sąsiada z boku lub z tyłu
– nie wolno zajeżdżać drogi
– nie wolno skakać ukośnie
– nie wolno skupiać się na przeszkodach
– w razie gdy wąskość przeszkody lub wąskość przejścia nie pozwala na równoczesny skok kilku jeźdźców, pierwszeństwo należy się zawsze temu, który znajduje się na wprost tego miejsca
– w gonitwach w kłusie i galopie lis ma możliwość 3 razy schować się w norze

Hubertus ściąga rzesze widzów, którymi najczęściej są miłośnicy sportu jeździeckiego, rodzina i przyjaciele, przybywają na gonitwę, aby podziwiać popis zręczności jeźdźców i koni.
Schwytanie lisa, czyli zerwanie lisiej kity z ramienia jeźdźca, kończy polowanie. Zwycięzca podnosi ją do góry i wszystkim pokazuje. Po obwieszczeniu zwycięstwa fanfarami, następuje udekorowanie koni i runda honorowa, następnie wesoły powrót na zasłużony odpoczynek.
Po gonitwie, kiedy konie odpoczywają jeźdźcy biesiadują przy ognisku z kiełbaskami, gorącym bigosem i trunkami, by uczcić trudy gonitwy i zrelacjonować wrażenia z jesiennego Hubertusa…

sosnowy_dwor_krzywe_ic

Program:

12.00
Zbiórka – łąka przy starym sadzie Krzywe
05 minut jazdy terenowej w celu ustawienia szeregu
Przywitanie zaproszonych gości
Prezentacja Stajni
STRZEMIENNEGO

Samochody można pozostawić na parkingu przed Karczmą Brzeziniak

Przejazd przez łąkę Master – Tomek Kwiatkowski, KontrMaster – Krzysztof Francuz
Przywitanie gości oraz prezentację stajni dokonuje – Małgorzata Zalewska vel FRANCUSKA
Polewająca – Iza Szostak-Tuniewicz

12.30
Gonitwa na „Szukanego”
Prowadzący gonitwę – Maja Szopińska. Prosimy o zgłoszenie osób uczestniczących w tej gonitwie.
Mogą w niej uczestniczyć także goście bez koni.

12.45
Gonitwa w kłusie
Prowadzący gonitwę – Krzysztof Francuz. Prosimy o zgłoszenie osób to tej gonitwy

13.00
Gonitwa w galopie
Prowadzący gonitwę – Piotr Tuniewicz.

14.00
Ognisko, bigos i inne frykasy
Zagajnik przy łące Hubertusowej.

Źródło: Sosnowy Dwór

hubertus_2013