Kalnica to wieś położona na wysokości około 60 m.n.pm. w Gminie Cisna w powiecie leskim. Miejscowość położona jest przy drodze wojewódzkiej oznaczonej nr 897 na wschodnim stoku góry Krzemienna. We wsi znajdziecie też rzekę górską Wetlinę, która jest dopływem Solinki. Obecnie to miejscowość turystyczna, letniskowa ale nie tylko bo i miłośnicy białego szaleństwa oraz zimowych bieszczadzkich wzgórz chętnie tam przyjeżdżają o każdej porze roku. Większość oferowanych obiektów noclegowych jest stosunkowo nowa i w zróżnicowanym standardzie.

Znajdziecie tu Państwo zarówno rodzinne pensjonaty, pokoje gościnne, gospodarstwa agroturystyczne, domki wypoczynkowe jak i obiekty o standardzie hotelowym takie jak np. Centrum Wypoczynkowo-Konferencyjne Bogdanka. Rozwijaną gałęzią turystyki jest tu infrastruktura i atrakcje towarzyszące i rok rocznie są one na coraz wyższym poziomie co niewątpliwie podbija atrakcyjność Kalnicy – jako miejsca na wymarzony urlop, odpoczynek w Bieszczadach.

Doświadczeni w bieszczadzkich wędrówkach wiedzę, że Kalnica leży u stóp szczytu Smerka, który daje początek jednej z najpiękniejszych połonin – Połoninie Wetlińskiej. Kalnica to idealne miejsce na rozpoczęcie wędrówki również w innych kierunkach, szlaki i drogi wiodą przez malownicze okoliczne miejscowości. Nie będziecie zawiedzeni również jeśli nastawiacie się na jazdę rowerami ponieważ nie brak tu malowniczo i dziko położonych traktów, które zachęcają do tego rodzaju aktywności. W Kalnicy i okolicznych miejscowościach z pewnością bez problemu wypożyczycie zarówno rowery, jak i Quady którymi również może pokonywać trakty w poszukiwaniu przygody swojego życia.

Widok na Smerek (fot. AlexSnap39 za Pixabay.com)
Widok na Smerek (fot. AlexSnap39 za Pixabay.com)

Rys Historyczny

Źródła podają, że Kalnica od około roku 1539 była w posiadaniu Mikołaja Herburta Odnowskiego. Historycznie należała do parafii rzymskokatolickiej w Wołkowyi oraz greckokatolickiej w Smereku. W latach 1551-1600, położona w ziemi sanockiej województwa ruskiego. W połowie XIX wieku właścicielami posiadłości tabularnej w Kalnicy Górnej ze Strubowiskiem byli Stanisława i Florian z Brześciańscy. W okresie międzywojennym Kalnicę zamieszkiwali głównie grekokatolicy, którzy w niedziele modlili się w drewnianej cerkwi z 1842 roku. Po zakończeniu II Wojny Światowej miejscowość została wysiedlona w ramach tzw. „Akcji Wisła”. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego. Około roku 2004 w Kalnicy został zbudowany kościół rzymskokatolicki.

Zapraszamy do Centrum Wypoczynkowo-Konferencyjnego Bogdanka w Kalnicy

Nasza oferta to noclegi o zróżnicowanym standardzie, a więc każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Prowadzimy również schronisko o wymownej nazwie Cień PRL-u, gdzie możecie zaznać tego co było znane Waszym rodzicom i dziadkom, a dla wielu z Was to może być sentymentalna podróż w przeszłość.

Facebook